![[Alkatronics] Alkalinity dKH Controller](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1732009801131.png?width=2048&format=auto&fit=cover)
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
[Alkatronics] Alkalinity dKH Controller
In Stock (20 available)
Delivery Information
Option: regular
Product Details
Description
Maintains and Control dKH below or above desired levels
Alkatronic is an all in one product for serious reefers to automatically monitor and stabilize alkalinity for your reef system. The product works straight out of the box without the need of any other equipment. This product was originally designed by Jonas Roman from Sweden and is commercialized together with FOCUSTRONIC.
Features:
- All-in-1 (Standalone) Alkalinity Controller
- Maintains and Control dKH below or above desired levels
- Measure Interval: 1-12 hours
- Connectivity: WiFi / Bluetooth
- Cloud Server Function
- iOS and Android App (Android devices require Bluetooth 4.2 or higher)
- High Precision Stepper Motors and DC Motors
- pH Based Titration Method
- dKH Measuring Range: 4.48 - 15.40 dKH
- Direct Control 3rd Party Calcium Dosing Systems (Ca. Reactor or Balling)
- Compatible with 3rd Party Aquarium Controller (ie: Apex, GHL) via BNC Connector
- Hardware Ready for upcoming DOSETRONIC (our new dosing station)
- Low Maintenance Required
- Size: 22x14x27 cm
- Power: 12V DC
***Note: pH Calibration solution & Reagent sold separately.***
Contents in the Box
• Main unit, pH probe included
• Measure beaker
• Magnetic rod (to be placed in measure beaker)
• Calibration fluid (ph 4.00, 7.00)
• Hoses (3.2mm and 1.6 mm)
• Plastic pipe for reagent bottle
• Smart Bluetooth power socket
• USB cable
• 12 VDC Adapter
• Microfilter
• Luer connections
• Measure cylinders for calibrating (25ml, 100ml)
• Quick start guide
• Wall mount
Specifications
| Accuracy and precision | +- 0.05dKH |
| Measure range | 4.54dKH-15.4dKH |
| Water amount/measure | 50 ml |
| Reagent amount/measure | ~8 ml |
| Dimensions | 22x14x27 cm |
| Connectivity | Wifi/Bluetooth, USB(fw update) |
| Update procedure | Wifi or USB |
| Software | iOS app, Android app |
| On board-LCD | Yes |
| Pumps | 2 steppers, 2 DC-motors |
| Basic technology | pH-electrode-based titration |
| Measure intervals | 2-12 hours |
| Regulating dKH | Doses carbonate, and controls a socket (BT) |
| BNC output I | Yes, to any third party aquarium computer/pH controller |
| BNC output II | Prepared for Dosetronic |
| Need of other equipments | No, standalone |
| Cloud feature | Yes |
Energy consumption | 12W |

Sold by
Fins and Paws Yishun

![[Dennerle] Carbo Bio Depot 120 CO2 Constant Gel Refill](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BDennerle%5D%20Carbo%20Bio%20Depot%20120%20CO2%20Constant%20Gel%20Refill1752904798920.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

![[API] Nitrate NO3 Freshwater/Saltwater Aquarium Test Kit - 90 Tests](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629388716782.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

![h[Resun] Pet Terrarium Tanks (40 - 60cm)](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1732078806807.jpg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)





![[Dennerle] Shrimp King Mineral 45g - Mineral Food Sticks for Shrimps](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BDennerle%5D%20Shrimp%20King%20Mineral%2045g%20-%20Mineral%20Food%20Sticks%20for%20Shrimps1759991312056.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Relive] Stick Food – Sticky Tablets Aquarium Fish Feed 100g](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BRelive%5D%20Stick%20Food%20%E2%80%93%20Sticky%20Tablets%20Aquarium%20Fish%20Feed%20100g1759481725496.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Chihiros] UNIVERSAL WRGB Aquarium LED Light for Aquatic Plants](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BChihiros%5D%20UNIVERSAL%20WRGB%20Aquarium%20LED%20Light%20for%20Aquatic%20Plants1756633467451.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[KZJ] S3 LED Aquarium Light with 10 Color Modes](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BKZJ%5D%20S3%20LED%20Aquarium%20Light%20with%2010%20Color%20Modes%201756633333111.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[KAO KUI] Professional 50W KK07 Aquarium Downlight](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BKAO%20KUI%5D%20Professional%2050W%20KK07%20Aquarium%20Downlight1756633137846.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[KAO KUI] 3W LED Aquarium Spotlight with Adjustable Lens and 3 Color Modes](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BKAO%20KUI%5D%203W%20LED%20Aquarium%20Spotlight%20with%20Adjustable%20Lens%20and%203%20Color%20Modes1756632947282.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Aquasyncro] DAYLIGHT Aquarium LED Light for 45-60cm Aquarium Fish Tank](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BAquasyncro%5D%20DAYLIGHT%20Aquarium%20LED%20Light%20for%2045-60cm%20Aquarium%20Fish%20Tank1756632717557.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[OF Ocean Free] Aquarium Bio-Foam Filter for Beneficial Bacteria](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BOF%20Ocean%20Free%5D%20Aquarium%20Bio-Foam%20Filter%20for%20Beneficial%20Bacteria1756631939042.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)