
Click to enlarge
Pumps>Other Pumps
DAB NOVA 200 PUMP
Sold by
Specialized Aquatic Solutions Bukit Timah
SGD 268.00
In Stock (10 available)
Product Details
Temperament
undefined
Description
Fountain Pump - DAB Nova 200 MNA - 12000 LPH
Submersible pump for water features, drainage of clean water, suitable for domestic applications such as collection from wells, small floods of cellars and in gardening.
Features
- Max water Output: 12000 Litres/Hour
- All components are in rust-proof techno polymer
- Built-in thermal and current overload protection
- Minimum suction height from 7 mm
- Compact dimensions
Advantages
- No rusting over time
- The built-in thermal and current overload protection protects the pump in the event of malfunctions
- Collection possible even with very low water levels
- Compact and rugged construction
Benefits
- Product resistance and durability
- Maximum adaptability to all domestic requirements
- Usable also in very small wells
Capacity of DAB NOVA-200 MNA SV in Litres at Various Heads
| HEAD (mt) | 0 | 1.4 | 2.6 | 3.2 | 4.6 | 5.9 | 6.6 | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Litres Per Hour | 12000 | 12000 | 9000 | 7500 | 4500 | 2400 | 0 | |
| Manufacturer | DAB PUMPS S.p.A, Italy |
|---|---|
| Country of made | Italy |
| Size | Height – 25.3cm, Bottom width – 14.8cm |
| Weight | 4.8kg |
| Material | Technoplymer |
| Motor protection | IP68 |
| Standard voltage | single-phase 220-240 V/50 Hz |
| Max Kw | 0.35 |
| HP & A | 0.3 & 1.5 |
| Cable length | 5 Mt |
| Max immersion depth | 7 metres |
| Max dry running time | 1 minute |
| Installation | fixed or portable in a vertical position |
Similar Products

VECTRA RETURN PUMP 2000 GPH 7500 LPH
SGD 549.00

AIRMAC AIR PUMP DBM40
SGD 240.00
![[Boyu] SES-60 Air Pump - 60L/Min High Output](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1732018323819.jpg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
[Boyu] SES-60 Air Pump - 60L/Min High Output
SGD 152.90

N30 Mini Aquarium Air Pump
SGD 15.00

Ocean Free Zero Noise Air Pump
SGD 8.80

SICCE SYNCRA ADV WATER PUMP ADV 5.5
SGD 300.00

WATER BEAR AIR PUMP WB-Q528
SGD 45.00
![[Resun] FLOW 700 Submersible Water Pump 700L/H](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BResun%5D%20FLOW%20700%20Submersible%20Water%20Pump%20700L/H1734166682747.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
[Resun] FLOW 700 Submersible Water Pump 700L/H
SGD 16.39

BUBBLE MAGUS CURVE 9 PROTEIN SKIMMER
SGD 605.00

HAILEA PUMP BP 8000 (8000 LPH)
SGD 178.20
More from Specialized Aquatic Solutions Bukit Timah

UNBREAKABLE CYLINDRICAL TANK
SGD 242.00

UNBREAKABLE TANK LS250-250WA 286X256X435
SGD 231.00

UNBREAKABLE TANK LS300-300WA 336X306X485
SGD 291.50

ADA GARDEN MAT FOR 120X50CM (8MM)
SGD 115.00

ADA GARDEN MAT FOR 150X60CM (8MM)
SGD 171.00

ADA GARDEN MAT FOR 180X60CM (8MM)
SGD 190.00

ADA NA THERMOMETER J-05WH (5MM)
SGD 22.00

ADA NA THERMOMETER J-06WH (6MM)
SGD 22.00