
Click to enlarge
Pumps>Other Pumps
EHEIM COMPACTON 2100
Sold by
Specialized Aquatic Solutions Bukit Timah
SGD 180.00
In Stock (10 available)
Product Details
Temperament
undefined
Description
The EHEIM compactON aquarium pump is characterized by its name through a compact design and is thanks to the included accessory bag appropriate for versatile use – the EHEIM compactON 2100-5000 can also be modified for the use outside of the water. Thanks to the high quality material it is also possible to use them without problems in marine water.
For even more flexibility, the flow rate is adjustable for all models, except for the EHEIM compactON 5000.
Advantages of the EHEIM compactON
- Successor of the compact and compact+ series
- Fastening by means of robust suction cups
- Including accessories such as suction basket and threaded coupling
- Silent due to ceramic bearing (EHEIM compactON 2100 and EHEIM compactON 3000)
- High pump performance at low power consumption
- compactON 5000 as electronic version for more efficiency
Specifications:
| Pump power per hour at 50 Hz of | 170.00 l |
| Pump power per hour at 50 Hz to | 300.00 l |
| Pumping head at 50 Hz approx. (H max) | 0.6 m |
| Power at 50 Hz of | 7.00 watt |
| Width | 38.00 mm |
| Height | 72.00 mm |
| Depth | 62.00 mm |
| Hose Ø pressure side | 12.00 mm |
| voltage | 230 volt |
| Frequency | 50 Hz |
| Standard power plug | EUR |
| Cable length | 200 cm |
| Packing | 1 Part (s) |
| Packing dimensions(Width) | 9.70 cm |
| Packing dimensions(Height) | 12.00 cm |
| Packing dimensions(Depth) | 7.40 cm |
| Freshwater | yes |
| Sea water | yes |
Similar Products

Ocean Free Ultrair 1000
SGD 90.20

Tsurumi Pump Family-12
SGD 206.80

VECTRA RETURN PUMP 2000 GPH 7500 LPH
SGD 549.00

SICCE SYNCRA 5.0 DRIVE PUMP 5000/HR 105W
SGD 228.00

VECTRA S1 RETURN PUMP 1400 GPH 5300 LPH
SGD 419.00

SICCE SYNCRA ADV WATER PUMP ADV 5.5
SGD 300.00

ABYZZ A1200 PUMP
SGD 6950.00

HiBlow Baby Air pump
SGD 104.50
![[Resun] DC160 DC Battery Aquarium Air Pump](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1732017625689.jpg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
[Resun] DC160 DC Battery Aquarium Air Pump
SGD 26.40

Jebao SOW Series Wavemaker
SGD 80.00
More from Specialized Aquatic Solutions Bukit Timah

UNBREAKABLE CYLINDRICAL TANK
SGD 242.00

UNBREAKABLE TANK LS250-250WA 286X256X435
SGD 231.00

UNBREAKABLE TANK LS300-300WA 336X306X485
SGD 291.50

ADA GARDEN MAT FOR 120X50CM (8MM)
SGD 115.00

ADA GARDEN MAT FOR 150X60CM (8MM)
SGD 171.00

ADA GARDEN MAT FOR 180X60CM (8MM)
SGD 190.00

ADA NA THERMOMETER J-05WH (5MM)
SGD 22.00

ADA NA THERMOMETER J-06WH (6MM)
SGD 22.00