![[Oase] BioMaster 600 External Canister Filter](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BOase%5D%20BioMaster%20600%20External%20Canister%20Filter1752918992289.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
[Oase] BioMaster 600 External Canister Filter
In Stock (20 available)
Delivery Information
Option: BioMaster 600 External Canister Filter
Product Details
Description
Packed with innovations to make the task of aquarium filtering as simple and efficient as possible
Features
• High filter volume: The combination of highly effective biological filtering with Hel-X and mechanical/biological cleaning with filter sponges is ideally coordinated to ensure healthy and clear aquarium water. The water flows through the pre-filter first, ensuring an extra-long service life.
• Complete set for a quick start: Including filter media, hoses, adapter, flow regulator, suction and discharge pipe as well as water diffuser.
• Optimum filtration: Fine 45 PPI pre-filter sponge to optimize mechanical filtration of coarse dirt and prolong the lifespan of biological media
• EasyClean prefilter module: No more bothersome dismantling of the filter – simply remove the pre-filter module, rinse and replace
• Practical: Venting button for effective water suction to get started quickly and easily during installation and after cleaning
• Safe: Shut-off mechanism and safety lock prevent unwanted water leakage, e.g. when removing the pre-filter module
• Well-regulated: Control the flow on the filter or via the adapter set
• 3 year warranty plus 1 year warranty extension with online registration
What's in the Box
Aquarium Filter, four carbon pre-filter foams, one 20 ppi filter foam, three 30 ppi filter foams, Hel-X Biomedia, intake tube with inlet strainer, water distributor nozzle, spray bar, inlet and outlet adapters with flow control, tubing, fittings, heater adapter, and power cable.
Specifications
| Suitable for aquariums up to max. (l) | 600 |
| Dimensions (L x W x H)mm | 240 x 240 x 480 |
| Rated voltage | 230V / 50Hz |
| Power consumption (W) | 22 |
| Power cable length (m) | 1.50 |
| Net weight (kg) | 6.4 |
| Guarantee* Years | 3 |
| Max. flow rate (l/h) | 1250 |
| Max. head height, metres (m) | 1.8 |
| Hose (quantity/length) | 1 unit/4m |
| Connection for hoses ø (inner/outer) | 16/22 mm |
| Filter volume (l) | 6.8 |
| Pre-filter volume (l) | 0.60 |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |

Sold by
Fins and Paws Yishun


![[Resun] 3pcs Replacement Filter Wool for 21L Starter Aquarium Fish Tank | SMX350 Hang-On Filter](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1732342569316.jpg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)








![[Dennerle] Shrimp King Mineral 45g - Mineral Food Sticks for Shrimps](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BDennerle%5D%20Shrimp%20King%20Mineral%2045g%20-%20Mineral%20Food%20Sticks%20for%20Shrimps1759991312056.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Relive] Stick Food – Sticky Tablets Aquarium Fish Feed 100g](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BRelive%5D%20Stick%20Food%20%E2%80%93%20Sticky%20Tablets%20Aquarium%20Fish%20Feed%20100g1759481725496.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Chihiros] UNIVERSAL WRGB Aquarium LED Light for Aquatic Plants](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BChihiros%5D%20UNIVERSAL%20WRGB%20Aquarium%20LED%20Light%20for%20Aquatic%20Plants1756633467451.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[KZJ] S3 LED Aquarium Light with 10 Color Modes](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BKZJ%5D%20S3%20LED%20Aquarium%20Light%20with%2010%20Color%20Modes%201756633333111.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[KAO KUI] Professional 50W KK07 Aquarium Downlight](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BKAO%20KUI%5D%20Professional%2050W%20KK07%20Aquarium%20Downlight1756633137846.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[KAO KUI] 3W LED Aquarium Spotlight with Adjustable Lens and 3 Color Modes](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BKAO%20KUI%5D%203W%20LED%20Aquarium%20Spotlight%20with%20Adjustable%20Lens%20and%203%20Color%20Modes1756632947282.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Aquasyncro] DAYLIGHT Aquarium LED Light for 45-60cm Aquarium Fish Tank](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BAquasyncro%5D%20DAYLIGHT%20Aquarium%20LED%20Light%20for%2045-60cm%20Aquarium%20Fish%20Tank1756632717557.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[OF Ocean Free] Aquarium Bio-Foam Filter for Beneficial Bacteria](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BOF%20Ocean%20Free%5D%20Aquarium%20Bio-Foam%20Filter%20for%20Beneficial%20Bacteria1756631939042.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)