1751894462495.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb LIFE 15 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 406.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description
PRODUCT CHARACTERISTIC
The seamless, stylish, rectangular biOrb LIFE is framed in your choice of white, black and clear, and looks like no other aquarium
WHAT'S IN THE BOX
15 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 450 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
***Decoration sold separately***
***biOrb Decoration Set L15A for LIFE 15***
***biOrb Decoration Set L15B for LIFE 15***
***biOrb Decoration Set L15C for LIFE 15***
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 15 L |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 29 x 19.3 x 40.7 cm |
| Colour | Black / White / Clear |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pimp | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 4.20 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock


![[ReptiZoo] 90cm/3ft Reptile Glass Terrarium / Paludarium Tank](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BReptiZoo%5D%2090cm/3ft%20Reptile%20Glass%20Terrarium%20/%20Paludarium%20Tank1753018219988.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1747646405796.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1735913375825.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1751894462495.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)






1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)