1751895741067.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb TUBE 15 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 439.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description


PRODUCT CHARACTERISTIC
Perhaps the most minimal designed biOrb without interference of any joint of corners.
WHAT'S IN THE BOX
15 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 450 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
***biOrb Decoration Set T15A for TUBE 15***
***biOrb Decoration Set T15D for TUBE 15***
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 15 L |
|---|---|
| Dimensions (Ø x H) | 32.8 x 31.5 cm |
| Colour | Black / White |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 5.24 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock

%20(90x60x55cm)1745242075266.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1745139321028.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
%20Set%20-%20Tank%20%26%20Cabinet%20(Black%20%26%20White)1751882399272.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

![[Resun] 2ft Aquarium Cabinet (L61cm x W32cm x H78cm)](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629273796515.jpg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


![[Aquasyncro] Aquaclear Lux Designer Aquarium Fish Tank (with LE](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629298601490.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1752117397924.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1747312907602.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)