1751897812441.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb CLASSIC 60 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 430.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
With its shape inspired by the archetypal ‘goldfish bowl’. The biOrb CLASSIC is a simple beauty. The original design for a biOrb. Still as popular now as it was when it was first launched. Now available in a range of sizes and options to suit everyone.
WHAT'S IN THE BOX
60 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
Standard LED light unit
** Decoration sold separately **
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 60 L |
|---|---|
| Dimensions (Ø x H) | 50 x 52 cm |
| Colour | Black / White / Silver |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | LED |
| Lamp power consumption | 3.2 w |
| Energy efficiency class light fixture | G |
| Net weight | 5.58 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock

1752116574396.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1735733860297.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1745238052473.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1751896713290.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


1745137980254.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

%20120cm1762327777772.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)