1751896713290.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb LIFE 30 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
Sold by
East Ocean Aquatic Havelock
SGD 661.00
In Stock (10 available)
Product Details
Description













PRODUCT CHARACTERISTIC
The seamless, stylish, rectangular biOrb LIFE is framed in your choice of white, black and clear, and looks like no other aquarium
WHAT'S IN THE BOX
30 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
***biOrb Decoration Set L30D for LIFE 30***
***biOrb Decoration Set L30E for LIFE 30***
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 30 L |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 40 x 23.5 x 42 cm |
| Colour | Black / White / Clear |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pimp | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 6.91 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |
Similar Products

Sun Sun HRG-380 Aquarium Black
SGD 85.50

Classica Aquacurv 450 White
SGD 134.20

PHK02HS Paludarium Ultra Clear Glass Habitat 300x300x600mm
SGD 203.00
%20100cm1762332697307.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
PUFEIT PL 100A Aquarium Cabinet (black/white) 100cm
SGD 210.00
1747394122061.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
SUNSUN HLF-1200ID Tank set with sump (BLACK / WHITE)
SGD 1450.00
![[Resun] Pet Terrarium Tanks PT400 40cm](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629281752664.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
[Resun] Pet Terrarium Tanks PT400 40cm
SGD 61.00
%20(Black)1745306497174.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
SUNSUN HRG-800 Cabinet (80cm) (Black)
SGD 250.00
1747300730370.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
JUWEL Cabinet SBX For Primo Tanks (Black)
SGD 250.00

Juwel Rio 125 Litre Aquarium with Cabinet
SGD 985.00
![[Resun] Wonder Palace Glow Aquarium Fish Tank 37.8L (with Glow-in-Dark LED Lights and Filter)](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BResun%5D%20Wonder%20Palace%20Glow%20Aquarium%20Fish%20Tank%2037.8L%20(with%20Glow-in-Dark%20LED%20Lights%20and%20Filter)1744204154049.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
[Resun] Wonder Palace Glow Aquarium Fish Tank 37.8L (with Glow-in-Dark LED Lights and Filter)
SGD 97.90
More from East Ocean Aquatic Havelock

ANS 903030 OptiCube High Clarity Aquarium Tank
SGD 128.00
1764757781371.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
Complete Co2 System (Alloy Steel Cylinder)
SGD 253.00
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
OASE BioSmart Set 14000 (pond filter with pump)
SGD 810.00
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
OASE BioPress Set 6000 (Pond Filter)
SGD 736.00

OASE Water Starlet
SGD 451.50
1762342596900.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
OASE AquaOxy 2500/5000 (pond air pump)
SGD 462.00

ADA New Lily Pipe Inflow V-3 13Ø
SGD 205.00
1762341217181.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
JEBAO CW-36 UV Filter 26W (external)
SGD 209.00