1751895494409.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb FLOW 30 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
Sold by
East Ocean Aquatic Havelock
SGD 517.00
In Stock (10 available)
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
With its three quarter form, the biOrb FLOW gives you an uninterrupted view in a compact tank. The biOrb FLOW is ideal for your desk and other small spaces where you wouldn’t normally be able to enjoy an aquarium.
WHAT'S IN THE BOX
30 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
***biOrb Decoration Set F30A for FLOW 30
***biOrb Decoration Set F30B for FLOW 30
***biOrb Decoration Set F30C for FLOW 30
Technical data
| Volume in litres | 30 L |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 26 x 38 x 39 cm |
| Colour | Black / White |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 6.24 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |
Similar Products
%2055W%20LED%20Light%20Planted1732538354867.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
Zetlight UFO ZE-8600F (Black) 55W LED Light Planted
SGD 281.60

Glass Aqua Tank 30cm x 19cm x 21cm
SGD 19.80
1762327483060.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
PUFEIT PF Series 825 Aquarium Tank Only (Black)
SGD 201.00
![[Resun] 75L Grand Starter Aquarium Fish Tank complete with LED](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629206141986.jpg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
[Resun] 75L Grand Starter Aquarium Fish Tank complete with LED
SGD 119.00

JUWEL LIDO 200 AQUARIUM WITH CABINET
SGD 1420.10

DYMAX IQ7 ACRYLIC TANK AQUARIUM
SGD 150.70
1747314702635.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
IAQUA 180 - Crystal Glass Aquarium (Complete w/ Sump & Aluminum Cabinet)
SGD 3900.00
1745238052473.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
SUNSUN HLF-800ID Tank set with sump (BLACK / WHITE)
SGD 1240.00

GEX Glassterior Fit High (20cm x 10cm x 28cm)
SGD 33.00

Classica Aquacurv 380 White
SGD 93.50
More from East Ocean Aquatic Havelock

ANS 903030 OptiCube High Clarity Aquarium Tank
SGD 128.00
1764757781371.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
Complete Co2 System (Alloy Steel Cylinder)
SGD 253.00
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
OASE BioSmart Set 14000 (pond filter with pump)
SGD 810.00
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
OASE BioPress Set 6000 (Pond Filter)
SGD 736.00

OASE Water Starlet
SGD 451.50
1762342596900.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
OASE AquaOxy 2500/5000 (pond air pump)
SGD 462.00

ADA New Lily Pipe Inflow V-3 13Ø
SGD 205.00
1762341217181.jpeg?width=2048&quality=85&format=auto&fit=cover)
JEBAO CW-36 UV Filter 26W (external)
SGD 209.00