1751897344419.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb TUBE 30 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 536.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
Perhaps the most minimal designed biOrb without interference of any joint of corners.
WHAT'S IN THE BOX
30 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
***biOrb Decoration Set T30A for TUBE 30***
***biOrb Decoration Set T30C for TUBE 30***
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 30 L |
|---|---|
| Dimensions (Ø x H) | 32.8 x 51.3 cm |
| Colour | Black / White |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 6.13 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock


1751897061068.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


![[Aquasyncro] 12L Clearmoon Tabletop Hydroponic Natural Premium](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629298230152.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Resun] 89L Panaview 2.5ft Tank and Cabinet Set (with LED Light](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629280789370.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1735913375825.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


1744983890483.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)