1751897061068.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb LIFE 45 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 793.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
The seamless, stylish, rectangular biOrb LIFE is framed in your choice of white, black and clear, and looks like no other aquarium
WHAT'S IN THE BOX
45 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
*** Decoration sold separately ***
***biOrb Decoration Set L45D for LIFE 45***
***biOrb Decoration Set L45E for LIFE 45***
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 45 L |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 37.5 x 25.5 x 56 cm |
| Colour | Black / White / Clear |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pimp | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 9.40 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock






1747314702635.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Resun] 21L Starter Aquarium Fish Tank complete with LED Lights](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629205098901.jpg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

![[Aquasyncro] 12L Clearmoon Tabletop Hydroponic Natural Premium](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629298230152.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1735975452600.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)