1751894838336.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb FLOW 15 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 370.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
With its three quarter form, the biOrb FLOW gives you an uninterrupted view in a compact tank. The biOrb FLOW is ideal for your desk and other small spaces where you wouldn’t normally be able to enjoy an aquarium.
WHAT'S IN THE BOX
15 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 450 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
***biOrb Decoration Set F15A for FLOW 15
***biOrb Decoration Set F15B for FLOW 15
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 15 L |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 20.8 x 30 x 31.5 cm |
| Colour | Black / White |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 3.96 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock

1747312907602.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1744983890483.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Aquasyncro] Aquaclear XL Designer Aquarium Fish Tank (with LED](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629298781147.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Resun] 18.9L/56.7L Ripples Premium Aquarium Glass Fish Tank (with Filter and LED Lights)](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629182150704.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[PF Sora] 32 x 20 x 13 cm Floating Series Crystal Glass Tank](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629349850465.jpg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762327483060.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1745298261524.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)