1751897657706.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb CUBE 30 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 390.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
The clear-cut square design will work anywhere in you home. A new approach to a traditional shape. The biOrb CUBE has clean lines and provides you with an open space for aquascaping. Set your creativity free inside this well- proportioned aquarium. It will frame your underwater creation perfectly.
WHAT'S IN THE BOX
30 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
Technical data
| Volume in litres | 30 L |
|---|---|
| Dimensions (L x W x H) | 32 x 32 x 34.5 cm |
| Colour | Black / White / Clear |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 7.00 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock

%20(60cm%20-%20120cm)1745239039407.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


%20(Black%20/%20White)1745237840919.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
![[Resun] Wonder Palace Glow Aquarium Fish Tank 37.8L (with Glow-in-Dark LED Lights and Filter)](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BResun%5D%20Wonder%20Palace%20Glow%20Aquarium%20Fish%20Tank%2037.8L%20(with%20Glow-in-Dark%20LED%20Lights%20and%20Filter)1744204154049.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1745139321028.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)





1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)