1751895071953.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
Tanks & Stands>Aquarium Tank Sets
biOrb HALO 30 Aquarium (MCR - Multi-Color Remote)
SGD 290.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Product Details
Description

PRODUCT CHARACTERISTIC
A modern take on the original CLASSIC. The biOrb HALO has a hidden water line that makes your underwater view appear suspended in space. The simplicity of the curved design creates an appearance of lightness and neatly houses the lights, filter and airline.
WHAT'S IN THE BOX
30 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
MCR LED light unit
** Decoration sold separately **
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 30 L |
|---|---|
| Dimensions (Ø x H) | 40 x 46 cm |
| Colour | Grey / White |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | Multi Colour Rotation LED |
| Lamp power consumption | 2.8 w |
| Energy efficiency class light fixture | F |
| Net weight | 4.17 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock

%20(60cm%20-%20120cm)1751881394945.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)










1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)