1751896157488.jpeg?width=2048&format=auto&fit=cover)
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
biOrb CLASSIC 30 Aquarium (White LED Light)
In Stock (10 available)
Delivery Information
Product Details
Description




With its shape inspired by the archetypal ‘goldfish bowl’. The biOrb CLASSIC is a simple beauty. The original design for a biOrb. Still as popular now as it was when it was first launched. Now available in a range of sizes and options to suit everyone.
WHAT'S IN THE BOX
30 litre Acrylic Aquarium
biOrb 12V Transformer
biOrb Air Pump
Airstone
Ceramic Media 900 grams
Filter cartridge
Water Conditioner 5 ml
Beneficial Bacteria liquid 5 ml
Standard LED light unit
*** Decoration sold separately ***
***Check out the following decorative ornaments for your setup!
biOrb Decoration Set CL30A for Classic 30
biOrb Decoration Set CL30B for Classic 30
TECHNICAL DATA
| Volume in litres | 30 L |
|---|---|
| Dimensions (Ø x H) | 40 x 42 cm |
| Colour | Black / White / Silver |
| Suitable for freshwater | Yes |
| Suitable for saltwater | Yes |
| Rated voltage air pump | 12 V DC / 50 Hz |
| Power consumption air pump | 0.8 w |
| Light type | LED |
| Lamp power consumption | 2.1 w |
| Energy efficiency class light fixture | G |
| Net weight | 3.61 kg |
| Limited Warranty | 2 Year |

Sold by
East Ocean Aquatic Havelock

![[ReptiZoo] 120cm/4ft Reptile Glass Terrarium / Paludarium](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BReptiZoo%5D%20120cm/4ft%20Reptile%20Glass%20Terrarium%20/%20Paludarium1753019079857.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)


![[PF Sora] Paludarium / Terrarium Crystal Glass Tank](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/product_%5BPF%20Sora%5D%20Paludarium%20/%20Terrarium%20Crystal%20Glass%20Tank1744423104710.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

%20(60x70x60cm)1745241080518.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

![[Aquasyncro] Aquaclear XL Designer Aquarium Fish Tank (with LED](https://uat-cdn.fishyhub.com/inventory-images/products/prod_1629298781147.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)



1764757781371.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762344569622.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)
1762343198906.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762342596900.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)

1762341217181.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)