
Click to enlarge
Actual product may differ slightly in color, size, or appearance from the images shown. Live animals are non-refundable.
More Equipment & Accessories>Water Test Kits
HANNA HANDHELD COLORIMETER SEAWATER ALKALINITY HI772
SGD 118.00
In Stock (10 available)
Delivery Information
Delivery takes 3 to 7 working days. Delivery fees will be shown upon checkout.
Option: Regular
Product Details
Temperament
undefined
Description
Product information "HI772 Checker HC ® - MARINE Alkalinity (dKH)"
The HI772 Checker®HC (Handheld Colorimeter) provides a simple, accurate and cost-effective way to measure alkalinity in degrees of calcium hardness, commonly abbreviated as dKH. Critical to marine environments, alkalinity not only provides the carbonate ion required for calcium carbonate skeletal regeneration of coral reefs, but it also acts as a pH buffer against large changes in acidity.
Specifications
| Range | 0.0 to 20.0 dKH |
|---|---|
| Resolution | 0.1 dKH |
| Accuracy @ 25°C/77°F | ±0.3 dKH ±5% of reading |
| Light Source | LED @ 610 nm |
| Light Detector | silicon photocell |
| Method | colorimetric method |
| Environment | 0 to 50°C (32 to 122°F); RH max 95% non-condensing |
| Battery Type | (1) 1.5V AAA |
| Auto-off | after ten minutes of non-use |
| Dimensions | 86.0 mm x 61.0 mm x 37.5 mm (3.4" x 2.4" x 1.5") |
| Weight | 64 g (2.25 oz.) |
| Ordering Information | HI772 Checker® is supplied with (2) sample cuvettes with caps, alkalinity reagent starter kit for 25 tests (1 bottle of alkalinity reagent), (1) 1 ml syringe and tip, battery, instructions, and quick start guide. |
Sold by
Specialized Aquatic Solutions Bukit Timah




1752212179116.jpeg?width=2048&quality=80&format=auto&fit=cover)













